Zapraszamy na stronę Nowej Deby 
INNE WYDARZENIA
Nasze aktualności
Powrót do AKTUALNOŚCI


UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA SZTANDARU DLA OŚRODKA SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH NOWA DĘBA



galeria zdjęć

      Uroczystość rozpoczęła się 8 września 2006 roku o godz. 1230 na stadionie nowodębskiej "Stali" polową Mszą świętą, celebrowaną przez księdza kapelana ppłk Waldemara Rawińskiego.
      Poligon wojskowy w Nowej Dębie powstał w latach 30-tych, kiedy to Ministerstwo Spraw Wojskowych wykupiło tereny należące do hrabiego Tarnowskiego z Dzikowa. Położenie tego terenu było bardzo dogodne z uwagi na sąsiedztwo z terenami Centralnego Okręgu Przemysłowego. W okresie okupacji hitlerowskiej poligon Dęba wykorzystywany był przez wojska hitlerowskie do szkolenia jednostek artylerii, pionierów, piechoty, wojsk pancernych walczących na froncie wschodnim. Po wojnie rozpoczęto prace nad poszerzeniem granic poligonu. Zajmował on wtedy przeszło 16 tysięcy akrów. Pierwszą powojenną jednostką wojskową, która przybyła na poligon był 87 pułk artylerii haubic. Poligon do lat 50-tych wykorzystywany był głównie do strzelań artyleryjskich, później również do ćwiczeń wojsk połączonych z ostrym strzelaniem artylerii i czołgów. W 1975 roku oddano do eksploatacji bojową strzelnicę czołgową, a w latach 80-tych rozpoczęto budowę wielu obiektów poligonowych jak: bojowa strzelnica piechoty, bojowa strzelnica broni połączonych, pas psychologiczno-czołgowy, ośrodek działań ratunkowych, poprawiono także infrastrukturę poligonu. W skład ośrodka w okresie powojennym wchodziły trzy poligony: Dęba, Lipa i Mielec o łącznej powierzchni 27 tysięcy hektarów. W 1975 roku poligon Mielec przekazano administracji Lasów Państwowych. Obecnie poligon Nowa Dęba funkcjonuje w strukturach Śląskiego Okręgu Wojskowego i działa na dwóch kierunkach: Nowa Dęba i Lipa. Obsługuje jednostki wojskowe ŚOW oraz wojsk sojuszniczych. Od tego roku Ośrodkiem Poligonowym Wojsk Lądowych w Nowej Dębie dowodzi ppłk Adam Nowotny.
      W 2004 roku Decyzją Ministra Obrony Narodowej Ośrodkowi Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie zostało nadane imię patrona płk Jana Szypowskiego "Leśnika", a dzień 1 lipca został ustanowiony Świętem Ośrodka.
      Uroczystości przekazania sztandaru OSPWL rozpoczęła się złożeniem meldunku szefowi szkolenia SOS Panu pułkownikowi Janowi Pawlikowi. Meldunek złożył Komendant Ośrodka ppłk Adam Nowotny. Po przeglądzie pododdziałów dokonanym przez płk Jana Pawlika, rodzice chrzestni sztandaru: wójt gminy Grębów - Pani Zuzanny Paduch oraz wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Pana Jerzego Sudoła asystowali przy wbijaniu gwoździ honorowych przez przedstawicieli władz wojskowych, państwowych, samorządowych oraz gości honorowych. Ceremonii poświęcenia sztandaru dokonał ksiądz kapelan ppłk Waldemar Rawiński. W imieniu Prezydenta RP akt nadania sztandaru odczytał komandor Dariusz Mientkiewicz. Po uroczystym przekazaniu Komendantowi Ośrodka ppłk Adamowi Nowotnemu sztandaru i zaprezentowaniu go wszystkim zgromadzonym, na zakończenie oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada pododdziałów.
      Druga część tego szczególnego dla Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych dnia obfitowała w: pokazy działania żołnierzy zaprzyjaźnionych brygad, komandosów, spadochroniarzy oraz pokazy sprzętu wojskowego. Na scenie prezentowała się orkiestra dęta "Dobrynin" ze swoim zespołem tanecznym, zespoły folklorystyczne oraz młodzieżowe. Gwiazdą wieczoru, która zgromadziła rzesze widzów, był zespół "Perfect".
Maryla Siudem








Powrót do AKTUALNOŚCI


KOMUNIKAT



KOMUNIKAT DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH Z TERENU MIASTA I GMINY NOWA DĘBA

      Informuję, że trwają prace nad rocznym Programem współpracy Gminy Nowa Dęba z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2007.
Do dnia 10 października 2006 r. istnieje możliwość zgłaszania autorskich pomysłów do programu, można też zapoznać się ze wstępnym projektem Programu.
      Wszelkie uwagi i propozycje proszę składać w formie pisemnej w UMiG, pok. 114 i 314 (osoby odpowiedzialne: Maryla Siudem i Katarzyna Tyczka).
Ponadto we wtorek 10 października, w godz. 1630 - 1730 na sali narad UMiG (pok. 104) przedstawiciele Zespołu Współpracy Gminy Nowa Dęba z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego pełnić będą dyżur konsultacyjny.

Józef Czekalski
Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Dęba





















Powrót do AKTUALNOŚCI


MEDAL "ZASŁUŻONY DLA NOWEJ DĘBY"

Nowa Dęba, 10 maja 2006 roku

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA I GMINY NOWA DĘBA

      W 2006 roku obchodzimy Jubileusz 45-lecie nadania Nowej Dębie praw miejskich. To ważne dla naszego miasta wydarzenie upamiętnia istniejąca na budynku Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba historyczna tablica.
      W imieniu samorządu gminy Nowa Dęba informuję, że Rada Miejska w Nowej Dębie na sesji w dniu 27 kwietnia 2006 r. podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia medalu "Zasłużony dla Nowej Dęby" w 45-lecie nadania praw miejskich Nowej Dębie, które miało miejsce 31 grudnia 1961 r.Ustanawiając medal chcemy uhonorować ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla rozwoju miasta, jak również organizacje społeczne, zawodowe, instytucje i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
      Wnioski o nadanie medalu mogą składać kierownicy zakładów pracy z terenu Gminy Nowa Dęba, organizacje pozarządowe i zawodowe, zarządy osiedli i rad sołeckich oraz co najmniej 50 pełnoletnich obywateli, posiadających czynne prawo wyborcze i zamieszkałych na stałe na terenie miasta i gminy Nowa Dęba.
      Wnioski są do pobrania w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba (I p., pok.112) oraz tutaj. Należy je składać do 22 maja br. w Kancelarii Ogólnej urzędu (I p., pok. 102).

Medale zostaną wręczone na uroczystej sesji 8 czerwca 2006 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Józef Czekalski
Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Dęba












Powrót do AKTUALNOŚCI


ZAPRASZAMY DO NASZEGO KLUBU


STOWARZYSZENIE NOWODĘBSKI KLUB ABSTYNENTA

39-460 NOWA DĘBA
ul JANA PAWŁA II 4 (wejście od podwórka - piwnica)
TEL. 015-8462095
NIP 8672079673

Głównym celem klubu jest niesienie pomocy osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom, oraz propagowanie trzeżwego i zdrowego trybu życia. Zabezpieczamy miejsce spotkań grupom wsparcia, organizujemy spotkania terapeutyczne ze specjalistami, wyjazdy na spotkania trzeżwościowe, ogniska, kuligi. Staramy się tworzyć warunki do wytrwania w trzeżwości.

Nie ma stałych godzin urzędowania, lokal klubu czynny zawsze w dni spotkań mitingowych wspólnot:

AA - PONIEDZIAŁKI - MITINGI OTWARTE - GODZ.1700
CZWARTKI - MITINGI ZAMKNIĘTE - GODZ. 1700
AL. ANON - (CZŁONKOWIE RODZIN ALKOHOLIKA) - WTORKI - GODZ. 1630
DDA - (DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW) - WTORKI GODZ. 1800

Przed każdym z mitingów można zasięgnąć informacji lub umówić się na spotkanie z członkami klubu.

Stałe posiedzenia zarządu klubu odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 2000

MOŻE JESTEŚMY W STANIE CI POMÓC ?

Z A P R A S Z A M Y ! ! !














Powrót do AKTUALNOŚCI


KOMITET PROSI O WSPRACIE


W 2000 roku z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu i Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie zostało powołane do życia stowarzyszenie pod nazwą: Społeczny Komitet Pomocy Szpitalowi Powiatowemu w Nowej Dębie.
      Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Rzeszowie z dnia 26.11.2004r. Sygn. akt: RZ.XII NS-REJ. KRS/11428/4/344 Społeczny Komitet Pomocy Szpitalowi Powiatowemu Nowej Dębie uzyskał status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z 2003r.).
    Przedmiotem nieodpłatnej działalności statutowej Społecznego Komitetu Pomocy Szpitalowi Powiatowemu Nowej Dębie jest:
  • działalność w zakresie ochrony zdrowia,
  • działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • organizowanie wolontariatu,
  • gromadzenie środków, w tym zbiórki publiczne i sprzedaż cegiełek na rzecz wyposażenia Szpitala Powiatowego Nowej Dębie w sprzęt medyczny oraz rozbudowy i modernizacji tej placówki.

Adres siedziby SKPSzP w Nowej Dębie:
39-460 Nowa Dęba
ul. M.C. Skłodowskiej 1

      W związku z uzyskaniem przez Społeczny Komitet statusu organizacji pożytku publicznego istnieje możliwość wsparcia finansowego działalności statutowej Społecznego Komitetu przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i wpłacania na konto bankowe Komitetu 1% podatku dochodowego obliczonego jako podatek należny, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia każdego roku po roku podatkowym na konto :
Bank Spółdzielczy O/Nowa Dęba 88 9434 1083 2003 1314 7271 0001

      Przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Komitetu pozwala na pozostawienie "części podatku" do wykorzystania w naszym środowisku, bez żadnych kosztów i konsekwencji dla podatnika. Skorzystajmy z tej możliwości jako podatnicy, pracownicy Szpitala i mieszkańcy tego środowiska.
      Za okazane wsparcie finansowe wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają naszą działalność jesteśmy wdzięczni. SKPSzP















Powrót do AKTUALNOŚCI


INFORMACJA DLA SKŁADAJĄCYCH DO
URZĘDU MIASTA I GMINY NOWA DĘBA PODANIA O PRACĘ NA STANOWISKA URZĘDNICZE


Urząd Miasta i Gminy informuje, iż w przypadku wolnego stanowiska urzędniczego ogłaszany jest otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów. Ogłoszenia o stanowisku urzędniczym oraz naborze kandydatów na wolne stanowisko umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej UMiG.


      W związku z tym rozpatrywane będą tylko i wyłącznie podania kandydatów składane w związku z ogłaszanymi naborami na wolne stanowiska urzędnicze.
      Podstawa prawna: art. 3a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. 2001, Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.)

















Powrót do AKTUALNOŚCI


III PODKARPACKIE REGIONALNE FORUM INICJATYW POZARZĄDOWYCH


      Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Rzeszowie oraz Ogólnopolską Siecią Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT w Warszawie informują, że w dniu 6 czerwca br. w Hotelu Rzeszów odbędzie się III Podkarpackie Regionalne Forum Inicjatyw Pozarządowych - FIP pod patronatem Marszałka Województwa.
      Celem III Podkarpackiego Regionalnego FIP jest zintegrowanie środowiska pozarządowego i jego partnerów wokół najważniejszych problemów i wyzwań oraz przedyskutowanie kwestii kluczowych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SPOTKANIU

szczegółowy program spotkania Forum Inicjatyw Pozarządowych »»













Powrót do AKTUALNOŚCI


ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII


      19 lat temu całą Polskę sparaliżowała wiadomość o awarii elektrowni atomowej w Czernobylu. Refleksje i wnioski, jakie wówczas nasunęły się w obliczu zagrożenia spowodowały, że szereg osób zintensyfikowało prace nad alternatywnymi źródłami energii.
      26 kwietnia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyło się seminarium nt.: "Odnawialne źródła energii" pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Nowej Dębie. Na spotkanie przybyli m.in.: Jolanta Myślińska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Władysław Szczęch, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska, prelegenci, wystawcy i osoby zainteresowane. Wszystkich przybyłych w imieniu organizatorów powitał burmistrz Józef Czekalski.
      Kierownik projektu z organizacji "Partnerstwo dla Środowiska" Ziemowit Pochitonow był prowadzącym seminarium, a zarazem pierwszym prelegentem. Przedstawił zgromadzonym podstawy teorii odnawialnych źródeł energii. Szczególną uwagę zwrócił na źródła, które mają szanse być zastosowane w Polsce, np. kolektory słoneczne i biomasa. Szerzej omówiony temat sposobów pozyskiwania biomasy pozwolił zainteresowanym zapoznać się z tym zagadnieniem.
      Profesor Waldemar Martyn z Instytutu Nauk Rolniczych z Zamościa skupił się na temacie "Uprawy wierzby i możliwości jej wykorzystania". Waldemar Martyn od długiego czasu zajmuje się uprawą wierzby energetycznej, która jest spośród wielu roślin nieżywnościowych najbardziej obiecującym źródłem energii. Spostrzeżenia z prowadzonych badań i cenne praktyczne wskazówki pozwoliły zweryfikować pewne mity dotyczące uprawy wierzby energetycznej. Otóż, jeżeli wierzba ma być produktywna, dająca konkretne plony, a nie uprawiana w celach ozdobnych, wymaga od plantatora pewnego nakładu pracy, mniej niż inne rośliny uprawne, ale niezbędne jest prawidłowe przygotowanie plantacji, dożywianie upraw i zabiegi agrotechniczne. Wierzba energetyczna jest rośliną "plastyczną", która przystosowuje się do rodzaju gleby, lecz na glebach gorszej jakości uzyskane plony będę niestety niższe.
      Marek Jońca w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia dotyczące opłacalności uprawy wierzby energetycznej. Zaprezentowane uwarunkowania finansowe opracowane zostały dla założenia plantacji wierzby na użytkach zielonych, czasowo wyłączonych z produkcji rolnej (odłogujących), o zróżnicowanych stosunkach wodnych oraz ubogiej glebie i zniszczonych właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych. Dało to obraz co do wielkości zasobów finansowych, jakie potencjalny producent musi wyłożyć na założenie plantacji i jakie korzyści może osiągnąć w kolejnych latach uprawy.
      Kolejny prelegent Karol Teliga przedstawił ofertę kotłów dla gospodarstw rolnych. Bardzo szczegółowo omówił zalety kotłów na biomasę i zasady ich doboru dla poszczególnych odbiorców.
      W czasie przerwy wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą wystawców. Firma TEKNAMOTOR z Ostrowca oferowała swoje rębaki do drewna, RMS POLSKA - kolektory słoneczne, Stanisław Wójcik z Kielc całą gamę kominków na biomasę, F.M.U. "TAJMEX" z Niska - kocioł na zrębki drewniane, a UMiG Miechów - kocioł na owies.
      Po przerwie dyrektor Maria Stankiewicz ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cites" zaprezentowała działalność stowarzyszenia, osiągnięcia oraz projekty, w których stowarzyszenie uczestniczyło.
      Natomiast burmistrz Miechowa Włodzimierz Mielus zaprezentował konkretne przykłady wykorzystania energii odnawialnej w swojej gminie. Gmina Miechów od lat próbuje wdrożyć energie odnawialne w "systemie rozproszonym", tzn. za pomocą małych inwestycji, które mają za zadanie przekonać mieszkańców gminy do zastosowania tego typu energii. W ubiegłym roku w Gminie Miechów zainstalowano 50 kolektorów słonecznych, w indywidualnych gospodarstwach domowych. Połowę kosztów każdej instalacji pokryto z funduszu SAPARD.
      Na zakończenie seminarium Anna Jaskóła ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cites" przedstawiła program RUSE, tj. "Rozwój obszarów zurbanizowanych w kierunku zrównoważonego wykorzystania energii". Od pierwszego stycznia 2004 r. Fundusze Strukturalne są dostępne w nowych krajach członkowskich UE. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe staje się połączenie działań w zakresie zrównoważonej energii i rozwoju terenów miejskich przez integrowanie przedsięwzięć energetycznych z polityką regionalnego i miejskiego rozwoju z uwzględnieniem jej wpływu na środowisko naturalne.
      Po wykładach wszyscy zainteresowani zwiedzili ekologiczną kotłownię opalaną zrębkami drewna dla miasta Nowa Dęba, magazyn oraz plantacje wierzby energetycznej w okolicach miasta.
Maryla Siudem









Powrót do AKTUALNOŚCI


NOWE URZĄDZENIA NA PLACU ZABAW W OGRÓDKU JORDANOWSKIM


      W dniu 27 kwietnia 2005r. Ogródek Jordanowski wzbogacił się o nowe urządzenie zabawowe: zestaw ogrodowy składający sie z drabinki skośnej, drabinki pionowej, wieży głównej, dwóch pomostów i zjeżdżalni oraz pomostu wiszącego.
      Zestaw o wymiarach: 8,30 x 5,5 x 3,5m wykonany jest z naturalnego drewna. Urządzenie zostało zakupione w firmie NASZA SZKOŁA z Łodzi.

Marzenna Bogdan









archiwum aktualności - inne wydarzenia
Ostatnia aktualizacja tej strony miała miejsce 28.04.2005 roku
Copyright copy; UMiG Nowa Dęba
Webmastering NJ reg; 1999-2005