19 lat temu całą Polskę sparaliżowała wiadomość o awarii elektrowni atomowej w Czernobylu. Refleksje i wnioski, jakie wówczas nasunęły się w obliczu zagrożenia spowodowały, że szereg osób zintensyfikowało prace nad alternatywnymi źródłami energii.
26 kwietnia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyło się seminarium nt.: "
Odnawialne źródła energii" pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Nowej Dębie. Na spotkanie przybyli m.in.:
Jolanta Myślińska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
Władysław Szczęch, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska, prelegenci, wystawcy i osoby zainteresowane. Wszystkich przybyłych w imieniu organizatorów powitał burmistrz
Józef Czekalski.
Kierownik projektu z organizacji "Partnerstwo dla Środowiska"
Ziemowit Pochitonow był prowadzącym seminarium, a zarazem pierwszym prelegentem. Przedstawił zgromadzonym podstawy teorii odnawialnych źródeł energii. Szczególną uwagę zwrócił na źródła, które mają szanse być zastosowane w Polsce, np. kolektory słoneczne i biomasa. Szerzej omówiony temat sposobów pozyskiwania biomasy pozwolił zainteresowanym zapoznać się z tym zagadnieniem.
Profesor
Waldemar Martyn z Instytutu Nauk Rolniczych z Zamościa skupił się na temacie "Uprawy wierzby i możliwości jej wykorzystania". Waldemar Martyn od długiego czasu zajmuje się uprawą wierzby energetycznej, która jest spośród wielu roślin nieżywnościowych najbardziej obiecującym źródłem energii. Spostrzeżenia z prowadzonych badań i cenne praktyczne wskazówki pozwoliły zweryfikować pewne mity dotyczące uprawy wierzby energetycznej. Otóż, jeżeli wierzba ma być produktywna, dająca konkretne plony, a nie uprawiana w celach ozdobnych, wymaga od plantatora pewnego nakładu pracy, mniej niż inne rośliny uprawne, ale niezbędne jest prawidłowe przygotowanie plantacji, dożywianie upraw i zabiegi agrotechniczne. Wierzba energetyczna jest rośliną "plastyczną", która przystosowuje się do rodzaju gleby, lecz na glebach gorszej jakości uzyskane plony będę niestety niższe.
Marek Jońca w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia dotyczące opłacalności uprawy wierzby energetycznej. Zaprezentowane uwarunkowania finansowe opracowane zostały dla założenia plantacji wierzby na użytkach zielonych, czasowo wyłączonych z produkcji rolnej (odłogujących), o zróżnicowanych stosunkach wodnych oraz ubogiej glebie i zniszczonych właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych. Dało to obraz co do wielkości zasobów finansowych, jakie potencjalny producent musi wyłożyć na założenie plantacji i jakie korzyści może osiągnąć w kolejnych latach uprawy.
Kolejny prelegent
Karol Teliga przedstawił ofertę kotłów dla gospodarstw rolnych. Bardzo szczegółowo omówił zalety kotłów na biomasę i zasady ich doboru dla poszczególnych odbiorców.
W czasie przerwy wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą wystawców. Firma TEKNAMOTOR z Ostrowca oferowała swoje rębaki do drewna, RMS POLSKA - kolektory słoneczne, Stanisław Wójcik z Kielc całą gamę kominków na biomasę, F.M.U. "TAJMEX" z Niska - kocioł na zrębki drewniane, a UMiG Miechów - kocioł na owies.
Po przerwie dyrektor
Maria Stankiewicz ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cites" zaprezentowała działalność stowarzyszenia, osiągnięcia oraz projekty, w których stowarzyszenie uczestniczyło.
Natomiast burmistrz Miechowa
Włodzimierz Mielus zaprezentował konkretne przykłady wykorzystania energii odnawialnej w swojej gminie. Gmina Miechów od lat próbuje wdrożyć energie odnawialne w "systemie rozproszonym", tzn. za pomocą małych inwestycji, które mają za zadanie przekonać mieszkańców gminy do zastosowania tego typu energii. W ubiegłym roku w Gminie Miechów zainstalowano 50 kolektorów słonecznych, w indywidualnych gospodarstwach domowych. Połowę kosztów każdej instalacji pokryto z funduszu SAPARD.
Na zakończenie seminarium
Anna Jaskóła ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cites" przedstawiła program RUSE, tj. "Rozwój obszarów zurbanizowanych w kierunku zrównoważonego wykorzystania energii". Od pierwszego stycznia 2004 r. Fundusze Strukturalne są dostępne w nowych krajach członkowskich UE. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe staje się połączenie działań w zakresie zrównoważonej energii i rozwoju terenów miejskich przez integrowanie przedsięwzięć energetycznych z polityką regionalnego i miejskiego rozwoju z uwzględnieniem jej wpływu na środowisko naturalne.
Po wykładach wszyscy zainteresowani zwiedzili ekologiczną kotłownię opalaną zrębkami drewna dla miasta Nowa Dęba, magazyn oraz plantacje wierzby energetycznej w okolicach miasta.
Maryla Siudem