Zapraszamy na stronę Nowej Deby 
   OŚWIATA
Nasze aktualności

Powrót do AKTUALNOŚCI


UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA SZTANDARU SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. HRABIEGO STANISŁAWA TARNOWSKIEGO W TARNOWSKIEJ WOLI

      Dzień 12 października był dniem szczególnym dla Szkoły Podstawowej im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli. W przededniu dnia Edukacji Narodowej uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy wsi i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystości poświęcenia sztandaru. Było to uzupełnienie święta nadania szkole imienia, które miało miejsce 10 maja 2004 roku. Data przekazania sztandaru została wybrana nieprzypadkowo. Patron szkoły hrabia Stanisław Tarnowski to wybitny nauczyciel. Profesor literatury i dwukrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego całe swoje życie pedagogiczne i naukowe podporządkował studentom.
      W Tarnowskiej Woli spotkali się przedstawiciele władz powiatu i gminy, delegaci miejscowych zakładów pracy, przyjaciele szkoły oraz reprezentanci Rodu Tarnowskich - p. Ada Tarnowska i pp. Adam i Jan Tarnowscy - prawnukowie patrona szkoły.
      Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. W Kościele Parafialnym, którą koncelebrowali ks. dziekan M. Wolanin i ks. proboszcz A. Sanecki przy współudziale ks. kapelana płk W. Raweckiego i ks. R. Zynwali. Poświęcony podczas Mszy sztandar został przez rodziców p. Czesławę Jaskot, p. Wiesława Ordona i p. Renatę Strojek wprowadzony w mury szkoły i przekazany pani dyrektor Małgorzacie Kamińskiej. Po prezentacji sztandar przejęli uczniowie i złożyli na niego uroczyste ślubowanie. Przyrzekali wypełniać rzetelnie obowiązki ucznia, uczciwie i wytrwale zdobywać wiedzę, dbać o honor i dobre imię szkoły, zachowywać się w sposób godny młodego Polaka. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne. Wierszami i piosenkami uczcili trud nauczycieli wkładany w ich nauczanie i wychowanie. Po występach małych aktorów głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali uczniom i nauczycielom trafności wyboru patrona i życzyli aby sztandar był chlubą szkoły. Pani dyrektor Małgorzata Kamińska podziękowała wszystkim, którzy okazali szkole serce i swoją hojnością przyczynili się do możliwości przeżywania tak podniosłej uroczystości.

Agnieszka Wilk
Elżbieta Krząstek












Powrót do AKTUALNOŚCI


SZKOŁA PODSTAWOWA W TARNOWSKIEJ WOLI ZAPOBIEGA ZJAWISKOM AGRESJI


      Szkoła Podstawowa im. Hrabiego Stanisława Tarnowskiego w Tarnowskiej Woli w dniu 29 września przystąpiła do kampanii "Szkoła bez przemocy". Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Mimo, że w naszej szkole nie ma rażących przejawów agresji to chcemy, aby stała się ona wspólnotą wszystkich nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników niepedagogicznych nawzajem szanujących się. W szkole uczeń musi czuć się bezpiecznie.
      Podejmujemy działania przybliżające nauczycielom wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów. Organizujemy spotkania i warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W szkole wdrażany jest program przeciwdziałania przemocy, który pomaga rozwiązywać konflikty i reagować wobec przejawów agresji. Promujemy zachowania uczniów szanujące każdego człowieka poprzez pochwałę na forum szkoły.
      Przystępując do kampanii "Szkoła bez przemocy" chcemy zbudować wspólnotę szkolną opartą na wzajemnym poszanowaniu się w klimacie bezpieczeństwa i porozumienia. Chcemy wytworzyć w uczniach i nauczycielach poczucie więzi oraz dumy z faktu, że są w tej, a nie innej szkole. Rodzicom zaś pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i problemów wychowawczych.

Wilk Agnieszka
Krzystek Elżbieta












Powrót do AKTUALNOŚCI


GIM HIT - JASŁO 2006

      W dniach 27-30 marca utalentowana młodzież z całej polski gościła w Jaśle, gdzie już po raz czwarty odbyły się międzywojewódzkie przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki GIM HIT. Celem tego konkursu jest popularyzacja śpiewania piosenek w języku polskim, prezentacja i promocja twórczości artystycznej młodzieży, a także wychowanie przez śpiewanie.
      W konkursie tym brała również udział młodzież Gimnazjum nr 2 Zespołu Placówek Oświatowych z Nowej Dęby, i to zarówno w kategorii solistów jak i zespołów.
      W kategorii solistów pięknie zaprezentowała się z piosenką DŁOŃ - Ania Sudoł, a 6-osobowy zespół FRAZA z piosenką BIESZCZADY zakwalifikował się do finału. Piosenka w naszym wykonaniu podobała się na tyle, że od razu została nagrana dla Polskiego Radia w Rzeszowie.
      Tak więc 19 kwietnia rano wyruszyliśmy na wielki finał. Został on poprzedzony jednodniowymi warsztatami wokalnymi, gdzie wykładowcy AM w Katowicach zapoznawali młodych adeptów muzyki wokalnej m. in. jak szanować głos, jak walczyć z tremą itp.
      Mając okazję do zaprezentowania się, usłyszeli też wiele cennych uwag o swoim głosie i repertuarze. Wszystko to działo się w bardzo miłej, stworzonej zarówno przez organizatorów jak i uczestników, atmosferze.
      Oceniając nasz zespół - na każdym etapie eliminacji jurorzy podkreślali wielką radość, jaką daje śpiewanie jego uczestniczkom. I choć zwyciężyła piosenka wykonana przez przedstawicielkę woj. zachodniopomorskiego, to znalezienie się wśród 15 finalistów spośród 300 uczestników wcześniejszych przesłuchań było dużym sukcesem i wyróżnieniem. Zdopingowało dziewczęta z zespołu, pozwoliło zaobserwować wysiłek innych i nabrać nowych doświadczeń. Występ w koncercie finałowym z udziałem przedstawicieli władz administracyjnych i oświatowych był dużą promocją zarówno naszego Gimnazjum jak i samej Nowej Dęby, o której w tym dniu było głośno.
      Uczestniczki konkursu, wraz z opiekunem serdecznie dziękują: dyrektorowi BOJS, Radzie Rodziców oraz Dyrekcji Zespołu Placówek Oświatowych za umożliwienie i sfinansowanie wyjazdu zarówno na eliminacje jak i na koncert finałowy. Dzięki temu zakwaterowanie jak i wyżywienie były wręcz wyśmienite.
    Skład zespołu (na poszczególnych etapach):
  • Gromala Iwona
  • Sudoł Anna
  • Łącz Ewelina
  • Panek Karolina
  • Tomczyk Ewa
  • Janusz Magdalena
  • Jachyra Magdalena
  • Ordon Agata

opiekun zespołu:
mgr Jan Skura













Powrót do AKTUALNOŚCI


NADANIE IMIENIA PAPIEŻA JANA PAWŁA II GIMNAZJUM NR 1 w NOWEJ DĘBIE

      18 maja 2006 roku w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie miała miejsce podniosła uroczystość nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II. W kwietniu 2005 r. uczniowie wystąpili do dyrektora z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu ustanowienie tego wielkiego Polaka naszym patronem. Wniosek ten uzyskał pełne poparcie Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej. Uzyskaliśmy również zgodę Biskupa Sandomierskiego Andrzeja Dzięgi. Rada Miejska w Nowej Dębie 27 kwietnia 2006 roku podjęła uchwałę nadającą naszemu gimnazjum imię. Wszyscy podkreślali, że Karol Wojtyła - Jan Paweł II to wzór do naśladowania dla członków całej szkolnej społeczności: dla uczniów, nauczycieli, rodziców. Już jako gimnazjalista wyróżniał się bogatą osobowością. Chętnie uczył się, uprawiał sport. Fascynował go teatr. Podejmował pierwsze próby poetyckie. Lubił piesze wędrówki po okolicy. Dbał o własny rozwój duchowy, wykazując się głęboką religijnością. Rodzicom okazywał serdeczne przywiązanie, z rówieśnikami nawiązywał długotrwałe przyjaźnie. Potrafił przezwyciężać przeciwności, odnajdując wewnętrzny spokój po tak tragicznych wydarzeniach, jak śmierć matki i brata. Młody Karol Wojtyła może być wzorem do naśladowania dla uczniów. Jego postać wskazuje, jakie wartości są najważniejsze, jakich wyborów należy dokonywać, jakie decyzje podejmować.
      Biografia Karola Wojtyły może wskazywać również rodzicom, jak ważną rolę w kształtowaniu właściwych postaw odgrywa rodzina. To ona wpływa na stosunek młodego człowieka do wiary, wiedzy, innych ludzi. Rodzice są pierwszymi nauczycielami, nauczycielami życia. Kolejne lata życia Karola Wojtyły powinny być wyzwaniem dla nauczycieli. Ich praca wychowawcza winna zmierzać do takiego oddziaływania na młodzież, by absolwent naszego gimnazjum starał się naśladować postawę patrona. Jan Paweł II to człowiek przedkładający wartości duchowe ponad materialne. Wykazujący się bogatym życiem wewnętrznym, głęboko religijny. Otwarty na wiedzę, stale ją poszerzający, poliglota. Pracowity i rzetelny. Zainteresowany życiem kulturalnym i w nim uczestniczący. Dbający o kondycję fizyczną. Ciekawy świata - chętnie podróżujący, ciekawy ludzi - lubiący ich poznawać. Gotowy do poświęcenia dla innych. Otwarty na dialog z przedstawicielami innych wyznań, innych narodowości. Głęboki patriota, podkreślający swoją miłość nie tylko do kraju rodzinnego, ale i małej ojczyzny. Pogodny, wykazujący się poczuciem humoru.
      Jako społeczność szkolna rozumiemy, że nadanie szkole imienia tak wielkiego człowieka jest zobowiązujące, zwłaszcza że ranga tej postaci po śmierci nie zmalała, lecz rośnie coraz bardziej. Karol Wojtyła - Jan Paweł II to niepodważalny autorytet moralny. Jako świadkowie jego życia i posługi uznajemy w nim ideał współczesnego człowieka, wzór duchowej doskonałości. Ten najwybitniejszy z Polaków, znany i ceniony na całym globie, pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo duchowe, które powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom. Czujemy się spadkobiercami tego dziedzictwa i chcemy, by we współczesnym świecie postawa Jana Pawła II wytyczała drogi ku przyszłości.
      Przygotowując się do uroczystości, opracowaliśmy program działań, obejmujący przygotowanie gazetek klasowych, szkolnych i wystaw, przeprowadzenie lekcji wychowawczych, zorganizowanie konkursów: literackiego, plastycznego, wiedzy o życiu Jana Pawła II, zgromadzenie księgozbioru dotyczącego patrona, opracowanie specjalnego numeru gazetki szkolnej "Kropki", przeprowadzenie wycieczek śladami Karola Wojtyły, wdrożenie działań o charakterze charytatywnym, zorganizowanie turnieju sportowego. Uroczystość zaplanowana została w rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Rozpoczęła się w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie mszą świętą, której przewodniczył jego ekscelencja ksiądz biskup Marian Zimałek. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele, goście zaproszeni udali się do budynku szkoły, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Józef Czekalski, członek zarządu Zakładów Metalowych "Dezamet" S. A. Urszula Krakowska, prezes zarządu Energetyka "Wisłosan" sp. z o.o. - Jan Jachyra odsłonili tablicę pamiątkową. Jego ekscelencja ksiądz biskup poświęcił tablicę.
      Z kolei wszyscy udali się na halę sportową. Tam zebranych powitał dyrektor Zbigniew Wolwowicz. Sylwetkę patrona i uzasadnienie jego wyboru przedstawili gimnazjaliści. Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie Andrzej Chejzdral odczytał treść uchwały, nadającej naszemu gimnazjum imię Papieża Jana Pawła II. Część artystyczna opracowana została w oparciu o poezję Karola Wojtyły. Motywem przewodnim był biblijny "Hymn o miłości", pięknie zaśpiewany przez chór szkolny. Szczególnie wzruszające było wzbogacenie programu o film, przedstawiający Jana Pawła II obcującego z przyrodą, pielgrzymującego po świecie, spotykającego się z młodzieżą, z chorymi i potrzebującymi. Następna część uroczystości to podziękowania skierowane do instytucji, zakładów, osób, które wspomogły szkołę podczas przygotowań do nadania szkole imienia. Spośród gości głos zabrali: Józef Czekalski - burmistrz naszego miasta, Andrzej Chejzdral - przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Sudoł - wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego, Danuta Fiutowska - wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oddział w Tarnobrzegu, Wiesława Barzycka - dyrektor SPZ ZOZ w Nowej Dębie, Urszula Krakowska - członek zarządu nowodębskiego "Dezametu", Stanisław Skimina - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Krzysztof Zych - przewodniczący MK NSZZ "Solidarność", Kazimierz Wąsik - prezes Zarządu Oddziału ZNP w Nowej Dębie, Elżbieta Kozłowska, Janina Ścibisz - dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie, Małgorzata Franecka - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie. Nauczyciele, rodzice, goście udali się na przygotowany poczęstunek. Mogli także zwiedzać dwie wystawy - na sali gimnastycznej i korytarzu szkolnym - poświecone patronowi. Każdy otrzymał folder naszego gimnazjum i gazetkę "Kropkę" przygotowaną specjalnie na tę uroczystość.
      Szczególnym wyróżnieniem dla naszej szkoły był list, jaki na ręce dyrektora wystosował Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz. Napisał między innymi: Życzę Wychowawcom Bożego błogosławieństwa, aby mogli się cieszyć jak najlepszymi owocami, a Młodzieży zdobywania wiedzy i kształtowania postawy życiowej według wzoru Patrona Szkoły Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Agnieszka Pazder












Powrót do AKTUALNOŚCI


W hołdzie patronowi - Święto w szkole w Tarnowskiej Woli


      Uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę nadania imienia Hrabiego Stanisława Tarnowskiego Szkole Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali się do tego święta. Przeprowadzono konkurs wiedzy o patronie i zorganizowano wystawę portretów Stanisława Tarnowskiego, wykonanych przez najmłodszych uczniów.
      W dzień imienin patrona - 8 maja - uczniowie nie mieli lekcji, ale wszyscy wspólnie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi brali udział w uroczystości. Na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna w postaci montażu słowno-muzycznego, dotyczącego życia i działalności Stanisława Tarnowskiego - wybitnego Polaka, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowca, patrioty. Następnie zaproszono wszystkich na "Festyn do Dzikowa". W jego trakcie wybrano miss Dzikowa. Kandydatki, aby zaprezentować swoje zalety musiały wykonać wiele zadań. Śpiewały lasowiackie przyśpiewki, popisywały się znajomością życiorysu patrona, zdolnościami poetyckimi i plastycznymi. Odbył się także pokaz mody dworsko-włościańskiej, a spotkanie zakończyła wróżka Lasowianka, która przepowiedziała pomyślną przyszłość naszej szkoły. Po części artystycznej głos zabrali burmistrz Miasta i Gminy Józef Czekalski, radni z Tarnowskiej Woli i dyrektorzy sąsiednich szkół. Dyrektor Małgorzata Kamińska podziękowała wszystkim za udział w uroczystości, przypomniała ubiegłoroczne święto nadania imienia i podkreśliła trafność wyboru Stanisława Tarnowskiego jako patrona naszej szkoły. Po słodkim poczęstunku miała miejsce lekcja historii, którą poprowadził dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr Adam Wójcik. W ciekawy sposób przybliżył postać patrona i historię rodu Tarnowskich. Przytaczane anegdoty ubarwiły opowieść i zainteresowały uczestniczących w spotkaniu.
      Tegoroczne święto szkoły zapoczątkowało tradycję obchodzenia dnia imienin patrona. Wybiegając w przyszłość już myślimy o uroczystości związanej z poświęceniem sztandaru… bo jak przepowiedziała wróżka "wiosenne jaskółki nowinę przekazują, że sztandar dla naszej szkoły już w Lublinie haftują".

SP Tarnowska Wola












Powrót do AKTUALNOŚCI


"PO ROZUM DO GŁOWY"


      Dzień 24 marca był długo oczekiwany przez uczniów klas IV, ponieważ mogli się zmierzyć z innymi "tęgimi głowami" w międzyszkolnym konkursie matematycznym "Po rozum do głowy" w Tarnowskiej Woli . Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją, w której różne liczby udowadniały jak są ważne. Nie zabrakło również humorystycznych wierszyków i piosenek związanych z matematyką. Po krótkiej prezentacji uczestników, każdy z nich starał się jak najlepiej wykazać swoją wiedzą podczas konkursu. Przed ostatecznym finałem uczniowie mogli odetchnąć podczas wspólnego poczęstunku i zebrać siły do ostatecznych zmagań. Laureatami konkursu zostali: I miejsce Kinga Dąbek - SP Rozalin, II miejsce Przemysław Furtak - SP Rozalin, III miejsce Zuzanna Mazur - SP Alfredówka Nagrody bardzo ucieszyły uczestników - każdy z nich otrzymał upominek. Zmagania w konkursie cieszyły się wielkim zainteresowaniem społeczności szkolnej. Uczniowie już dziś nie mogą doczekać się kolejnej edycji konkursu w którym mogliby wykazać się swoją wiedzą. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom nagród: GWO "Matematyka z Plusem", UMiG w Nowej Dębie; Rada Rodziców przy SP w Rozalinie, Rada Rodziców przy SP w Tarnowskiej Woli, Sklepik Szkolny PSP w Alfredówce, rodzice uczniów SP Tarnowskiej Woli.
     Szczególne podziękowania składamy również p. dyr. .SP w Tarnowskiej Woli - Małgorzacie Kamińskiej, za zakup słodkich upominków dla każdego uczestnika oraz miłą i serdeczną atmosferę podczas przygotowania i przeprowadzenia konkursu.

Organizatorzy konkursu:
Międzyszkolny Zespół Matematyków w składzie: Jolanta Jakubowska SP Rozalin, Elżbieta Krząstek SP Tarnowska Wola, Marek Olichwier PSP Alfredówka













archiwum aktualności - oświata

Copyright copy; UMiG Nowa Dęba
Webmastering NJ reg; 1999-2005