Zapraszamy na stronę Nowej Deby 
INWESTYCJE
Nasze aktualności

Powrót do AKTUALNOŚCI


Informacja dotycząca Projektu Nr Z/2.18/III/3.5.1/18/05
pn. "Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w Jadachach - etap II część 2".








      Kolejny etap realizacji Projektu pn. "Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w Jadachach - etap II część 2" został zakończony w miesiącu wrześniu b r.
      Etapem tym objęta jest sala gimnastyczna z zapleczem sanitarno-szatniowym. Roboty budowlano- instalacyjne zostały zakończone, sala gimnastyczna została wyposażona w sprzęt sportowy tj. drabinki gimnastyczne, tablice do koszykówki składane na ścianę, słupki do siatkówki aluminiowe uniwersalne (tenis - badminton) mocowane w tulejach podłogowych + siatka z wewnętrznym naciągiem śrubowym, bramki do piłki ręcznej, materace gimnastyczne, liny do wspinania i drabinka sznurowa gimnastyczna z szyną jezdną , piłko-chwyty na ściany szczytowe. Podłoga sportowa typu DD LINIDUR SPORT z oznaczonymi polami gry została wykonana przez firmę INVEST BIURO w Rzeszowie. Sprzęt sportowy został dostarczony i zamontowany przez firmę POSMENPOL z Trzemeśni. Sala gimnastyczna wyposażona został w system nagłaśniający wykonany przez firmę DIPOL z Sandomierza. W związku ze zwiększeniem poboru mocy związanym z dostawą ciepłej wody użytkowej z elektrycznych podgrzewaczy wody zaszła konieczność wykonania zasilania ee dla sali oraz przebudowy i wymiany WLZ - prace te wykonała firma INSIDE.
      W/w Firmom dziękujemy za solidność, wysoką jakość usług oraz za współpracę.

Sporządziła: Marzenna Bogdan













Powrót do AKTUALNOŚCI


REMONTY DRÓG ROZPOCZĘTE


      W drugiej połowie września br. rozpoczęte zostały prace remontowe dróg polegające na położeniu dywanika asfaltowego. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Stalowej Woli. Remontem zostały objęte nie tylko drogi na terenie miasta ale również w gminie Nowa Dęba. Łącznie asfaltowanych będzie czternaście odcinków dróg o długości 3.850 m (powierzchnia 15.600 m2), a to :
  • Sztymber - Tarnowska Wola
  • ul. Nadole - Osiedle Dęba
  • ul. Zarzecze - Osiedle Dęba
  • ul. Podgórze - Osiedle Dęba
  • ul. Tetmajera - Osiedle Dęba
  • ul. Korczaka - Nowa Dęba
  • ul. Poniatowskiego - Nowa Dęba
  • ul. Pszczelarska - Osiedle Poręby Dębskie
  • ul. Smugowa - Osiedle Poręby Dębskie
  • dojazd do Posterunku Energetycznego przy ul. Kościuszki w Nowej Dębie
  • ul. Leśna (przedłużenie - od szkoły do końca zabudowy) - Nowa Dęba
  • połączenie ul. Słowackiego z ul. Sportową - Nowa Dęba
  • ul. Strzelnicza - Osiedle Poręby Dębskie
  • Bardo - Rozalin
Koszt wykonania prac wyniesie ok. 700 tys. zł i pokryty zostanie ze środków własnych budżetu gminy.

Za utrudnienia w ruchu występujące podczas prac remontowych przepraszamy








Powrót do AKTUALNOŚCI


ROZPOCZĘŁA SIĘ BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ W JADACHACH


     


      8 sierpnia nastąpiło przekazanie placu budowy pod realizację zadania pn. "Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w Jadachach - etap II".
      Wykonawca po organizacji placu budowy i uzgodnieniu z Dyrekcją Szkoły warunków korzystania z mediów przystąpił do wznoszenia ścian konstrukcyjnych sali gimnastycznej.
      Zgodnie z prawem zamówień publicznych w wyniku przetargu nieograniczonego wyłoniono wykonawcę robót tj. firma "STALBUD" Kazimierz Młynarski ze Stalowej Woli.
    Zakres robót obejmuje:
  • roboty ziemne łącznika + fundament ,
  • roboty budowlano-montażowe sali gimnastycznej - stan surowy zamknięty.
Wartość robót: 630.056,19 złotych brutto.

MARZENNA BOGDAN, UMiG







Powrót do AKTUALNOŚCI


WNIOSKI O DOFINANSOWANIE INWESTYCJI


      W dniu 16 maja 2005r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w Departamencie Funduszy Strukturalnych i Programów Przedakcesyjnych - Oddział ds. wyboru projektów zostały złożone 4 wnioski o dofinansowanie ze środków EFRR w ramach komponentu wojewódzkiego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Gmina Nowa Dęba opracowała wnioski na następujące Projekty:
  • Przebudowa drogi gminnej Jadachy - Cygany - działanie 3.1.
  • Restrukturyzacja obszarów przemysłowych - przebudowa dróg gminnych w mieście Nowa Dęba / ul. Wczasowa, ul. Kilińskiego, ul. Wojska Polskiego, ul. Cegielniana / - działanie 3.2.
  • Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Nowa Dęba - etap II - Chmielów - działanie 3.1.
  • Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w Jadachach - etap II - działanie 3.5.1.

      Wnioski dotyczące przebudowy dróg zostały opracowane przez Wandę Kopeć, wniosek na kanalizację opracowali: Andrzej Kołomycew, Marek Czerwiec, natomiast wniosek na salę gimnastyczną opracowała Marzenna Bogdan.
Koordynatorem wszystkich wniosków był Aleksander Mokrzycki, natomiast szatę graficzną wniosków opracował Jerzy Nowak.
      Zgodnie z obowiązującą procedurą wnioski podlegały będą ocenie formalnej i merytorycznej przez Komisje powołane przy Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Wojewódzkim.

MARZENNA BOGDAN, UMiG







Powrót do AKTUALNOŚCI


KOTŁOWNIA GAZOWA W ROZALINIE


     
Inspektor nadzoru odbiera do użytku oddaną kotłownię

      Ostatnia kotłownia węglowa w obiekcie oświaty na terenie gminy, a konkretnie w Rozalinie, przestała funkcjonować z końcem 2004 r., bowiem zastąpiona została nowoczesną kotłownią gazową.
      W wolno stojącym budynku kotłowni przy Szkole Podstawowej, w wyniku prac adaptacyjnych w pomieszczeniu byłego zsypu węgla, zainstalowano kocioł kondensacyjny na gaz GZ 50 typ Dietrych firmy Remeha typ Quinta 85. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "INWEST" L. Kaczmarczyk Spółka jawna z Mielca
      Zakres robót obejmował: roboty demontażowe w istniejącej kotłowni, demontaż 2 kotłów węglowych wraz z instalacją, roboty budowlano-instalacyjne kotłowni, przystosowanie instalacji c.o. szkoły do nowej kotłowni, wykonanie przyłącza gazu na odcinku od istniejącej na budynku szkoły skrzynki gazowej do budynku kotłowni. Wartość zadania wyniosła 76 tys. zł.

MARZENNA BOGDAN, UMiG







Powrót do AKTUALNOŚCI


PIERWSZA NAGRODA ZA KOTŁOWNIĘ


     
Marian Lis i Józef Czekalski
odbieraja Ekolaura
od byłego ministra Czesława Śleziaka,
przewodniczącego Kapituły.
Laureaci Ekolaurów

      18 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się ogólnopolski finał trzeciej edycji Konkursu o "EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii". W Konkursie tym Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Nowej Dębie uhonorowane zostało Nagrodą Główną za działania w dziedzinie poprawy stanu środowiska naturalnego, a w szczególności za oszczędności energii i wdrażania niekonwencjonalnych źródeł energii na bazie paliw odnawialnych. W konkursie Ekolaury uczestniczyły przedsiębiorstwa, które osiągają szczególne wyniki w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Oceny konkursowej dokonano w czterech kategoriach: oszczędność energii i niekonwencjonalne źródła energii, gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza, gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych.
      Statuetkę "Ekolaurów", autorstwa znanego rzeźbiarza prof. Jacka Sarapaty, z rąk Przewodniczącego Kapituły Konkursowej i Ministra Środowiska odebrał burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Józef Czekalski oraz prezes PGKiM Sp. z o.o. Marian Lis.
      Bardzo wysoko ocenione zostały osiągnięcia w gminie Nowa Dęba w dziedzinie wdrożenia niekonwencjonalnego źródła energii - w nowej Kotłowni Miejskiej. Wdrożony projekt uwzględnia kompleksowość całego zadania, a jego nowatorstwo przyczyniło się do osiągnięcia kilku celów ekologicznych i poprawy stanu środowiska naturalnego. Najważniejszy z nich to zdecydowane obniżenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do środowiska. Było to możliwe głównie dzięki zmianie paliwa, tj. miału węglowego na drewno.
      Oprócz korzyści wynikających ze zmiany paliwa uzyskano również efekt oszczędnościowy w postaci ograniczenia strat ciepła na przesyłach poprzez wyeliminowanie magistrali ciepłowniczej przesyłającej ciepło z dawnego terenu Zakładów Metalowych oraz kompleksowej wymiany wyeksploatowanych sieci ciepłowniczych na terenie miasta.
      Znaczący wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a zwłaszcza jednego z najgroźniejszych, jakim jest metan, miała zmiana systemu zagospodarowywania osadów ściekowych, popiołów z eksploatowanej Kotłowni Miejskiej i odpadów zielonych z pielęgnacji zieleni miejskiej. Wytwarzany na bazie tych składników nawóz mineralno-organiczny służy do nawożenia plantacji wierzby energetycznej stanowiącej w przyszłości paliwo dla lokalnej Kotłowni Miejskiej. Wdrażane uprawy wierzby energetycznej mają również bardzo korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. W okresie wegetacyjnym wierzba wytwarza tlen i w sposób bardzo korzystny wpływa na oczyszczanie wód gruntowych ze związków biogennych i metali ciężkich.
      Przypomnijmy, że proces zmiany zaopatrzenia miasta w ciepło rozpoczął się od uchwalenia "Planu zaopatrzenia w energię cieplną, elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Nowa Dęba" w 2000 r. Zauważono w nim, że dotychczasowy sposób dostarczania ciepła do zasobów komunalnych jest nieefektywny i należy wybudować własną kotłownię w mieście. Poprzednie władze zdecydowały się na bardzo spektakularny program budowy Kotłowni Miejskiej na biopaliwo, w oparciu o zasoby własne (gminy i rolników) wierzby energetycznej. Budowa kotłowni o mocy 8 MW miała być największą kotłownią komunalną na zrębkę drewnianą w Polsce. Paliwo - wierzba energetyczna - miała być produkowana na własnych plantacjach, do nawożenia których wykorzystany miał być nawóz organiczny, wytwarzany na oczyszczalni ścieków. Nawóz ten powstaje w procesie przetworzenia osadów ściekowych, poprzez dodanie wapna rolniczego, mączki drzewnej, odpadów zielonych z terenu miasta oraz popiołu ze spalonej zrębkę. Instalację do przerobu osadów ściekowych uruchomiono na oczyszczalni ścieków już na jesieni 2001 r.
      Ważnym zadaniem było również pozyskanie instytucji, które chciały się zaangażować finansowo w tę inwestycję, gdyż 10-milionowego zadania gmina nie była w stanie sama udźwignąć. Poprzednim władzom udało się pozyskać do współpracy EKOFUNDUSZ, który dotował zadanie kwotą 4,55 mln zł. Umowę na tę dotację, po kilkumiesięcznych negocjacjach, podpisywał już obecny burmistrz, tak jak i umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udzielił nam pożyczki w wysokości 3,72 mln zł. Podobnie fundusz wojewódzki udzielił nam pożyczki w kwocie 1,65 mln zł i dotacji 100 tys. zł. Projekt ten został wsparty również środkami Powiatu Tarnobrzeskiego w kwocie 100 tys. zł.
      Zadanie zostało zrealizowane w szybkim tempie, bo zaledwie w marcu 2003 r. rozpoczęte zostały prace budowlane, a już 15 września uruchomiony został pierwszy kocioł i zakończono prace przy wymianie sieci cieplnej. W tym samym czasie prowadzono nasadzenia wierzby energetycznej na 60 ha, które wraz z wcześniejszymi nasadzeniami na 20 ha, stały zalążkiem uprawy docelowej, która ma sięgnąć 300 ha.
      W czerwcu ub. r. rozpoczęto także prace przy budowie bazy paliwa na ul Ogrodowej, które zakończono w grudniu. W zakładzie przygotowania paliwa będzie się produkować zrębkę drewnianą, a także suszyć i składować zapasy paliwa na potrzeby kotłowni.
      Statuetkę "Ekolaur" przyznaje kapituła PIE, w której zasiadają przedstawiciele instytucji wspierających inicjatywy proekologiczne, m.in. EKOFUNDUSZU, NFOŚiGW, Banku Ochrony Środowiska. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP oraz Minister Środowiska. Nagroda ma więc też wymiar prestiżowy.

Marian Lis
Wiesław Ordon







Powrót do AKTUALNOŚCI


NAJWIĘKSZA BUDOWA TEJ KADENCJI ROZPOCZĘTA


      29 marca (sobota) uroczyście rozpoczęto budowę największej inwestycji w tej kadencji samorządu -kotłowni miejskiej na biopaliwa. Wmurowanie pierwszych cegieł pod bryłę kotłowni odbyło się przy udziale władz gminnych i powiatowych, przedstawicieli głównego wykonawcy - konsorcjum firm ELEKTRIM-MEGADEX S.A. oraz HEISE&GOSTKOWSKI Sp. z o.o., przedstawicieli władz samorządowych poprzedniej kadencji, instytucji współpracujących z gminą przy powstawaniu tego ciekawego projektu.
Burmistrz J. Czekalski wmurował pierwszą cegłę
Burmistrz J. Czekalski wmurował
pierwszą cegłę

      Przybyłych na teren bazy PGKiM, gdzie powstaje kotłownia, powitał burmistrz Józef Czekalski, który jednocześnie wykorzystał tę okazję, aby przypomnieć te osoby i instytucje, które zaangażowały się w rozpoczęcie tej pionierskiej w regionie inwestycji. Wymienił tu m.in. poprzedni samorząd wraz z byłymi burmistrzami Wacławem Wróblem i Pawłem Grzędą (pierwszy z wymienionych przybył na uroczystość), Fundację EkoFundusz z Warszawy, która dotuje inwestycję kwotą 4,5 mln zł, NFOŚIGW w Warszawie dofinansowujący pożyczką w wysokości 3,2 mln zł oraz WFOŚiGW z Rzeszowa udzielający pożyczki w wysokości 2,2 mln zł. Burmistrz podziękował również obecnej Radzie Miejskiej za decyzję o zaangażowaniu się to przedsięwzięcie.
      Aleksander Mokrzycki, główny specjalista ds. infrastruktury w UMiG, prowadzący to zadanie, w swoim wystąpieniu przypomniał najważniejsze zadanie proekologiczne podejmowane do tej pory przez gminę. Wymienił tu m.in. budowę oczyszczalni ścieków, zainstalowanie urządzeń do przeróbki osadów ściekowych na nawóz organiczny, wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów czy budowę kanalizacji sanitarnych. Następnie przypomniał jak rodziła się decyzja o budowie dla Nowej Dęby kotłowni opalanej zrębkami drewnianymi, z wykorzystaniem wierzby energetycznej.
      Przyszła wreszcie kolej na wmurowanie pierwszych cegieł na wylanych już fundamentach nowej kotłowni. Dokonali tego burmistrz Józef Czekalski, dyrektor Jarosław Jędrycha z Elektrim-Megadex oraz Andrzej Heise ze spółki Heise&Gostkowski. Trzeba tu dodać, że dokonujący aktu wmurowania musieli wykazać się również umiejętnością użycia młotka murarskiego oraz poziomicy. Poświęcenia rozpoczętej inwestycji i odmówienia modlitwy za pomyślne kontynuowanie tego dzieła dokonał ks. prałat Eugeniusz Nycz. Cała ceremonia zakończyła się wzniesieniem toastu lampką szampana za pomyślny przebieg budowy.
      W imieniu generalnego wykonawcy głos zabrał dyrektor J. Jędrycha z Elektrim-Megadex, który zapewnił o realizacji zadania w określonym umową terminie (ciepło ma popłynąć już 30 września) oraz wykonaniu zgodnie z założeniami technicznymi. Zwrócił ponadto uwagę na to, że podwykonawcami są firmy z regionu, w których pracują mieszkańcy gminy Nowa Dęba. Na zakończenie pogratulował władzom gminy poprzedniej, jak i obecnej kadencji, za podjęcie się tego zadnia, które przynieść ma miastu tańsze ciepło, ale też promocję gminy wiodącej w dziedzinie ekologii.
      Burmistrz kończąc spotkanie podziękował wszystkim za udział oraz zaprosił na uruchomienie kotłów grzewczych w nowej kotłowni za sześć miesięcy. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości obejrzeli również przygotowany przez PGKiM pokaz ścinki wierzby energetycznej w rębaku, przygotowywanie sadzonek wierzby.

Wiesław Ordon








Powrót do AKTUALNOŚCI


INWESTYCJE I REMONTY WYKONYWANE W ROKU 2001
NA TERENIE MIASTA I GMINY NOWA DĘBA

Lp Wyszczególnienie, zadania, lokalizacja Nakłady poniesione w roku 2001 Uwagi
(źródła finansowania
poz. 4)
Środki własne gminy, w tym GFOŚ i GW Dotacje, dofinanso-wania Razem
1
2
3
4
5 (3+4)
6
1. Budowa kanalizacji sanitarnej w Tarnowskiej Woli - etap II. 295 000 420 000 715 000 Pożyczka z NFOŚiGW
2. Budowa kanalizacji sanitarnej w os. Dęba 17 000 - 17 000 Projekt
3. Budowa kanalizacji sanitarnej w os. Poręby Dębskie 36 000 - 36 000 Projekt
4. Budowa kanalizacji sanitarnej w Rozalinie 39 000 - 39 000 Projekt
5. Remont kanaliz. sanitarnej i oczyszczalni ścieków w Budzie Stalowskiej 14 000 50 000 64 000 Dotacja Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa
6. Przepięcie kolektorów burzowych w mieście: ul.Jana Pawła II, Rzeszowska, Słowackiego, Kościuszki 119 000 - 119 000
7. Budowa drogi "Zagroble" w Jadachach. 414 000 270 000 684 000 Dotacja z Banku Światowego - PAOW
8. Budowa drogi "W Koniec" w Chmielowie. 218 000 - 218 000
9. Budowa ul. Konopnickiej w Nowej Dębie 119 000 - 119 000
10. Modernizacja drogi w Cyganach - położenie asfaltu 45 000 - 45 000
11. Budowa ul. Kwiatkowskiego 31 000 - 31 000
12. Modernizacja ul. Mickiewicza w Nowej Dębie 96 000 - 96 000
13. Budowa drogi "Kolnica" w Chmielowie 14 000 - 14 000 Projekt
14. Budowa szkoły w os. Dęba. 138 000 - 138 000
15. Zmiana ogrzewania w SzP w Jadachach. 101 000 14 000 115 000 Dotacja z WFOŚiGW i PGNiG Zakł. Gaz. Sandomierz
16. Wymiana okien w SzP w Jadachach. 38 000 - 38 000
17. Modernizacja sali gimnastycznej w Chmielowie 168 000 - 168 000
18. Dofinansowanie do budowy hali sportowej w Nowej Dębie 60 000 - 60 000 Inwestycja Starostwa Powiatowego - współfinansowanie
19. Budowa kotłowni miejskiej 34 000 - 34 000
20. Budowa oświetlenia przy ul. Bieszczadzkiej. 181 000 - 181 000
21. Budowa Domu Ludowego w Cyganach 10 000 - 10 000
22. Zakup samochodu do selektywnej zbiórki odpadów 57 000 120 000*)
26 000**)
203 000 *) Polsko - Szwajcarska Komisja Środków Złotowych Fundusz Współpracy
**) Urząd Skarbowy
23. Remont budynków komunalnych (elewacje, dachy i inne ) 251 000 328 000 579 000 PGKiM
24. Remont cieci wodociągowej w Chmielowie i Cyganach 49 000 - 49 000
25. Inwestycje i remonty w UMiG (hol, kasa, okna, komputery) 54 000 63 000 117 000 PGKiM
26. Zakup samochodu dla Straży Miejskiej 32 000 - 32 000
27. Wykup nieruchomości 34 000 - 34 000
28. Budowa chodnika przy ul. Rzeszowskiej (od szpitala do "Jodełki") 40 000 20 000 60 000 PGKiM
29. Modernizacja basenu w Nowej Dębie 13 000 - 13 000 Inwentaryzacja + koncepcja modernizacji
RAZEM 2 717 000 1 311 000 4 028 000




Powrót do AKTUALNOŚCI


NOWY ZAKŁAD W NOWEJ DĘBIE


      Powstała przed dwoma laty spółka z o.o. Sanfarm w Nowej Dębie, założona przez POLFĘ Warszawa, rozpoczęła w lecie przygotowania do powstania Zakładu Form Suchych. 10 listopada na fundamentach zakładu wmurowany został kamień węgielny.
Tak będą wyglądać zakłady Sanfarm w Nowej Dębie

      Jednakże już od roku trwały prace projektowe. Ich przygotowaniem, a także realizacją całej inwestycji zajęła się firma LSMW ze Stuttgartu - oddział w Gdańsku. Na obiektach nowego zakładu pracują także znani krajowi podwykonawcy - HYDROBUDOWA Kraków i INŻYNIERIA S.A.
      Zakład o powierzchni 16 tys. m2 składał się będzie z 5 budynków powiązanych ze sobą funkcjonalnie centralnym korytarzem. W dwukondygnacyjnym budynku A (4 tys. m2) znajdzie się zespół pomieszczeń biurowo-laboratoryjnych oraz zaplecze socjalne i techniczne produkcji. Personel produkcyjny po przebraniu się w szatniach będzie przechodził korytarzem centralnym (0,8 tys. m2) do pozostałych obiektów.
      W budynku produkcyjnym (B-2,5 tys. m2) odbywać się będzie naważanie, granulacja, tabletkowanie oraz powlekanie. Produkt taki zostanie przetransportowany do pakowni (C - 2 tys. m2).
      Po zapakowaniu gotowy produkt zostanie przewieziony do magazynu wysokiego składowania (D - 1,6 tys. z2), gdzie będzie oczekiwał na spedycję, która odbywać się będzie poprzez budynek E (0,8 tys. m2).
      Kubatura całego zespołu obiektów wyniesie 42,3 tys. m3, zaś powierzchnia tzw. pomieszczeń czystych (klasa "C" i "D") będzie liczyć 5 tys. m2.
      Kompleks budynków zaprojektowany jest w sposób umożliwiający jego rozbudowę w przyszłości. Będzie spełniał wymagania zarówno unijne (GMP0, jak też amerykańskie (FDA). Będzie w nim produkowane 2,5 mld tabletek i 44 mln kapsułek. Za dwa lata (czas realizacji inwestycji) prace w nim powinno znaleźć ok. 270 osób. .




Powrót do AKTUALNOŚCI


HUMANITARNY ZAKŁAD


      W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w spółce SANFARM w Nowej Dębie wmurowany został kamień węgielny pod Zakład Form Suchych.
      Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia pomnika - Krzyża Walecznych przed brama wjazdową do SANFARMU, gdzie przybyłych przywitał prezes SANFARMU Zbigniew Michno. Krzyż jest repliką tego Krzyża, który pracownicy DEZAMETU wystawili jako wotum wdzięczności pod sandomierska katedrą w czasie wizyty Jana Pawła II w 1999 r. Odsłonięcia pomnika -krzyża dokonali prezes warszawskiej POLFY Władysław Karaś i prezes Stanisław Wójcik z DEZAMETU. Następnie pomnik został poświęcony przez biskupa Edwarda Frankowskiego. Pogratulował on tym wszystkim, którzy zadbali o to, by w Nowej Dębie powstał zakład - córka POLFY Warszawa. Hołd Krzyżowi złożyli nie tylko goście oficjalni, ale także pracownicy SANFARMU i DEZAMETU wraz ze swoimi rodzinami, korzy przybyli na tę uroczystość. Wiązanki kwiatów zostały złożone przez delegacje m.in. Agencji Rozwoju Przemysłu, Rady Nadzorczej i Zarządu POLFY, Wojewody Podkarpackiego, Powiatu Tarnobrzeskiego (starostowie Zbigniew Rękas i Jerzy Sudoł, radny Kazimierz Chwesiuk), Gminy Nowa Dęba (przewodniczący Tadeusz Gęgotek, burmistrzowie Wacław Wróbel i Paweł Grzęda).
      Po przejściu na plac budowy zakładu odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Nim to jednak nastąpiło, modlitwę o przyszłość firmy i jej pracowników zaniósł bp Edward, który poświęcił budowlę i kamień węgielny. Obecni na uroczystości goście zabierając głos, mówili o znaczeniu tej fabryki nie tylko dla inwestora, ale i dla Nowej Dęby. W. Karaś, zarządca POLFY, wyraził swoje zadowolenie, że to właśnie w Nowej Dębie będzie się rozwijać najbardziej humanitarna z humanitarnych produkcji - leków dla ludzi. Mówił również o tym, że Zakład Form Suchych może być początkiem, którego kontynuacja będzie należała w przyszłości do zarządzających firmą.
      Wojewoda Zdzisław Siewierski złożył podziękowania inwestorowi i ludziom z nim współpracującym, którzy zdecydowali się ulokować fabrykę w północnej części Podkarpacia. Złamali oni tym samym zasadę, że kapitał zatrzymuje się na Wiśle.
      Herman Schwarzkopf, dyrektor głównego wykonawcy - firmy LSMW ze Stuttgartu - mówił o walorach technicznych fabryki, która będzie odpowiadała normom Unii Europejskiej (GMP) i USA (FDA). Dla rynku polskiego będzie to kamień milowy, gdyż ma być nań dostarczony produkt o najwyższych standardach, który bez problemu będzie eksportowany na rynki zagraniczne. Wacław Wróbel, burmistrz Nowej Dęby, wskazał na historyczne znaczenie tego wydarzenia, doskonale wpisujące się w dorobek przemysłowy tego regionu. Mówił również o tym, że nowa fabryka to miejsca pracy dla mieszkańców naszej gminy, ale również nowa jakość, nowe technologie, które tworzą inne oblicze miasta. Jeszcze raz złożył podziękowanie zarządcom POLFY Warszawa za to, że swoją nową fabrykę umiejscowili w Nowej Dębie. Poseł Władysław Stępień złożył gratulacje w imieniu premiera Leszka Millera i marszałka Marka Borowskiego. Dodał również, że ta fabryka to sygnał dla inwestorów o przyjaznym traktowaniu ich przez władze wojewódzkie i samorządowe.
      Po wystąpieniach gości podpisany został akt erekcyjny zakładu. Widnieją na nim nazwiska m.in. bpa Edwarda Frankowskiego, Władysława Karasia, Zbigniewa Michno, Karola Markiewicza - przewodniczącego Rady Nadzorczej POLFY, Zdzisława Siewierskiego. Po podpisaniu aktu erekcyjnego został on wmurowany w postument nowej fabryki.
      Obecność na tej uroczystości tak wielu znamienitych gości, ale również mieszkańców Nowej Dęby, to świadectwo doniosłości tego wydarzenia dla naszego miasta i gminy, ale również nadziei i wiary na inne jutro.







archiwum aktualności - inwestycje

Copyright copy; UMiG Nowa Dęba
Webmastering NJ reg; 1999-2002